Czy farmaceuci są gotowi w Polsce na strajk generalny? Czy powiemy wreszcie dość?

Związki Zawodowe zawsze kojarzą się z paleniem opon i robieniem zadymy, ale czy zawsze? Nasza organizacja powstała w oparciu o dojrzałe modele takich organizacji jak Pharmacy Defence Assosiacion (PDA) z Wielkiej Brytanii, czy organizacje wspierające Europejskiej Związki Zawodowe w Europie (EPHEU). PDA w Wielkiej Brytanii przyczyniła się po 12 latach walki do powstawania i zatwierdzenia flagowego modelu opieki farmaceutycznej w 2005 roku w postaci Nowego Kontraktu Aptecznego (NPC), gdzie aptekarze na skutek powołania zespołu ds. negocjacji usług farmaceutycznych wywierając odpowiednie naciski na Ministerstwo Zdrowia wywalczyła pierwsze opłaty za nowe usługi. PDA, czy EPHEU, wielokrotnie przewyższa swoją aktywnością w walce o przyszłości profesji inne organizacje regulujące profesje farmaceuty w Wielkiej Brytanii, czy innych krajach EU. Związki Zawodowe Pracowników Farmacji to organizacja, która jest skierowana do zwykłych aptekarzy, którzy pracują w aptekach, prywatnych i sieciowych, czy szpitalach oraz przemyśle. 


W ostatnim czasie wiele dzieje się w branży farmaceutycznej czy medycznej, każda grupa zawodowa walczy o swoje miejsce na ziemi. Czy my farmaceuci robimy coś więcej poza tylko rozpisywaniem się na forach, dając się wciągać w dyskusje medialne podbijające ilości wejść na wielu komercyjnych portalach, na których jakości i poziom dyskusji urąga naszej godności i wykształceniu?

Demokracja nie jest zagrożona! Wybór zawsze należy do Nas farmaceutów!

Wielokrotnie słyszymy glosy aptekarzy, którzy mówią, że nic się nie da zrobić. Oczywiście, że się da, trzeba tylko chcieć i zacząć działać wspólnie. Pod koniec dnia, każda kadencja polityczna i każda posada to chwilowa działalności, każda osoba z naszych przedstawicieli potrzebuje naszego głosu i na koniec dnia to my jesteśmy ramionami wspierającymi każdą kampanię. Drodzy: koleżanki i koledzy farmaceuci, jesteśmy olbrzymia grupa zawodową kilkadziesiąt tysięcy profesjonalistów obsługujących 2 miliony pacjentów.

Koledzy pasjonaci

Historia w Wielkiej Brytanii, była następującą, kiedy to Mark Koziol, Alister Buxton, Sid Dajani ,3 kolegów farmaceutów, dołączyło się do walki o przyszłości profesji w Wielkiej Brytanii, nic nie było proste. Ale, kto powiedział, że życie i egzystencja ma być prosta? W naszym wypadku, jest podobnie, my narzekamy, ale się godzimy, bo nam się nie chce! Godzimy się na patologię! W UK walczą nadal, teraz już o inne sprawy, takie jak przejecie dostarczania leków przez Amazon, czy wydawanie leków przez roboty.

Nasz bierność to koniec aptekarstwa!

Czy na prawdę nadal jesteśmy zastraszonymi farmaceutami, którzy boją się o pracę w kraju gdzie brakuje aptekarzy? No właśnie nie! Pracy jest więcej niż kiedykolwiek, a co więcej, prawo pracy jest po naszej stronie. Żyjemy w Polsce, gdzie rządzą umowę o pracę, a sądy rozpatrują prawie zawsze na nasza korzyść jako osoby zatrudnionej. Nie można wydawać leków Rx bez obecności farmaceuty, taki jest prawo. Więc, jeśli nie ma się o co bać, czemu nie ruszyć na przód zebrać się obok innych organizacji i walczyć o swoje?

Jesteś gotowy o walkę w słusznej sprawie?

Dołącz na Nas! Walczymy o opiekę farmaceutyczną w Polsce i status zawodu, czy pozostajemy w cieniu?